Vydry z paraZOO pokřtěny. Jmenují se Kapka a Fousek.

Vydra_vlašimská parazoo

Vlašim. Dvě mladé vydry z vlašimské paraZOO pokřtil v pátek 30. října Luděk Jeništa, starosta Vlašimi. Kapka a Fousek dostali nejen nová jména, ale i speciální rybí dort. Štěstí a zdraví jim přišla popřát stovka návštěvníků, pro které jsou po celý den v paraZOO připraveny hry s vydří tématikou.

Asi stovka návštěvníků, zejména dětí, dnes přišla do vlašimské paraZOO pogratulovat vydrám ke křtinám a poslechnout si, jak se budou jmenovat. Vydry říční patří totiž k nejoblíbenějším chovancům paraZOO.

Jak vydra Kapka a vydřák Fousek přišli ke svým novým jménům? Po celý měsíc září posílali návštěvníci a příznivci paraZOO své návrhy jmen. Z několika desítek došlých návrhů vybral dvě vítězná jména Luděk Jeništa, starosta města Vlašimi a adoptivní „rodič“ obou vyder. „Vybral jsem taková jména, která nejsou lidská a která se vztahují buď k vodě nebo k tomu, jak vydry vypadají. Chtěl jsem, aby šla dobře vyslovovat i malým dětem a každý si je snadno zapamatoval,“ vysvětlil svůj výběr vydří kmotr Luděk Jeništa.

Samotný křest proběhl spíše symbolicky. Vydry, samy o sobě už dostatečně mokré, přihlížely z bazénu slavnostnímu polití svých křestních listů sektem. Po křtu dostala každá svůj vlastní plovoucí rybí dort. Návštěvníky pak dlouhou dobu bavily postrkováním, potápěním a okusováním dortů. Svůj křest si užily doslova dosyta.

„Vydry Kapka a Fousek se k nám dostaly jako osiřelá mláďata. Dort jsme jim vyrobili z ryb, zeleniny a ovoce, které jsme zalili vodou a zamrazili. Pro vydry je dolování potravy z dortu mnohem zábavnější a na nějakou dobu je to dobře zaměstná,“ řekl Stanislav Němec ze Záchranné stanice pro živočichy Vlašim.

Kromě vlastního křtu návštěvníci po celý den luštili vydří křížovku, děti skládaly vydří skládanky, malovaly si na obličej vydří čumáčky a celé rodiny se fotografovaly ve vydřím fotokoutku.

Vydry i další zvířata je možno navštěvovat až do konce listopadu každý den kromě pondělí od 10 do 16h.

ParaZOO Vlašim je unikátní expozice zástupců volně žijících živočichů ČR. Je tu k vidění mnoho zvířat, která byla léčena v Záchranné stanici pro živočichy Českého svazu ochránců přírody Vlašim, ale pro trvalé následky jejich zranění již nemohou být vypuštěna zpět do volné přírody. Hlavním posláním této ZOO je seznámit malé i velké návštěvníky se zvířaty žijícími kolem nás, seznámit je s příčinami jejich ohrožování vlivem činnosti člověka a především pak poukázat na možnosti prevence zraňování živočichů. V expozici ParaZOO můžete vidět kromě vyder i rysa, kunu, čápy, volavky, dravce, sovy a zástupce krkavcovitých ptáků.

zdroj: Mgr. Kateřina Červenková
foto: Barbora Hozová

vydří křtiny_parazoo vydra_vlašimská ParaZOO vlašimská ParaZOO křest - vlašimská ParaZOO

Loading Facebook Comments ...