Připravte ptákům hostinu v krmítku

ParaZOO
KDY 14.11.2015 - 14.11.2015
KDE

V sobotu 14. listopadu proběhne v  ParaZOO ve Vlašimi další akce pro veřejnost, tentokrát s názvem HOSTINA V KRMÍTKU.  Od 11 do 15 hodin bude na programu výroba lojových krmítek a aktivity pro děti, zaměřené na ptačí potravu a způsob jejího přijímání. Získáte inspiraci, jak připravit ptákům hostinu levně, vkusně a hravě.

Ve 13 hodin se můžete těšit na komentované krmení.

Sice máme počasí zatím až neuvěřitelně teplé, přesto se už teď můžete připravit na zimní příkrm ptáků. Ideální čas pro příkrm je právě listopad až březen, zvláště pokud je sněhová pokrývka, nebo mrazy. Po zbytek roku si ptáci potravu snadno najdou sami.

Je dobré věnovat pozornost vlastní podobě krmítka, aby byl pobyt pro ptáky na krmítku bezpečný.  Především je ale nutné zaměřit se na skladbu jídelníčku, který opeřencům na našich zahradách nabízíme. Mohlo by se stát, že nachystané dobroty ptákům příliš neprospějí.

Stručně to shrnuje vedoucí Záchranné stanice pro Živočichy Jaroslava Syslová: „Nikdy do krmítka nedávejte zbytky jídel, zkažené potraviny, ani těstoviny a uzeniny. Nejvhodnější jsou různá semena (mák, řepka, slunečnice, proso) nebo drcená jádra ořechů. Pochutnají si také na ovesných vločkách, strouhance a nejrůznějších plodech a bobulích. Určitě je potěší jablko, nebo strouhaná mrkev.“

Tvar a podoba krmítka záleží na naší nápaditosti, vkusu a také na tom, jak často můžeme doplňovat potravu. Výhodou jsou proto takzvaná samosypná krmítka, která díky velké zásobě potravy můžeme umístit třeba na zahradě, kam nechodíme každý den. Potrava je chráněná před větrem a vlhkem.

I v ParaZOO jsou připraveni na krmítkovou sezónu. Jak řekla pracovnice Ekoobchůdku RNDr. Jana Havelková: „K prodeji máme letos 2 druhy dřevěných krmítek. Zájemci si je mohou zakoupit už hotové, nebo si je odnést jako stavebnici a pak si je doma sami sestaví.“

Nabídka na trhu s krmítky je opravdu široká, inspirovat se můžete v nejrůznějších obchodech, e -shopech, i na stránkách České společnosti ornitologické, kde získáte podrobné informace i o tom, jaká krmítka jsou vhodná pro různé druhy ptáků.

krmítka


zdroj: Ing. Jana Dufalová (jana.dufalova@csop.cz)

Loading Facebook Comments ...