Královské stříbření Kutné Hory 24. – 25. 6. 2017

KDY 24.6.2017 - 25.6.2017
KDE Kutná Hora, Česko

Historické centrum Kutné Hory se již tento víkend navrací do období gotiky a ožívá tradiční historickou slavností, letos již po šestadvacáté. Akce připomíná slávu lucemburské Kutné Hory a staré hornické tradice z dob, kdy se ve městě těžilo stříbro, a razil Pražský groš.

Do stříbrného města přijíždí král Václav IV. se svou chotí Žofií a družinou. Ten je náležitě vítán Horníky, středověkými obyvateli Kutné Hory. Do města se také sjíždí rytíři z širokého okolí, aby se zúčastnili turnajového klání vyhlášeného na počest samotného krále. Přijíždějí také řemeslníci, aby na tradičním jarmarku nabídli své výrobky nebo pochutiny všeho druhu. K ochutnání budou také pokrmy dle středověkých receptů a své středověké řemeslo představí například řezbář, hrnčíř nebo středověký židovský lékař, který i názorně předvede některé zákroky.

K poslechu i tanci zahrají historické hudební skupiny Gnomus, Krless nebo Peregrin a tanec lidový i dvorský předvedou vsetínská děvčata Rondellus a dámy z Hortus Gratiae. Návštěvníci se mohou těšit také na malé Horníčky, praporečnice, trubače a další.

Bude možné vyzkoušet si střelbu z luku a navštívit historické stany rytířů a lukostřelců. Pro nejmenší je připraveno divadélko, historický kolotoč a střelnice.

Své umění a výcvik dravých ptáků představí sokolníci, v sobotním programu by návštěvníci určitě neměli vynechat velké turnajové klání na koních (13:30), pochodňový průvod a dvorskou slavnost (21:30) a následný ohňostroj.

Nedělní program odstartuje nevšední zážitek v podobě „Stříbrné mše“ v chrámu svaté Panny Barbory. Vyražte do Kutné Hory… Slavná historie stříbrného města opět vchází do ulic.

Historický program nepřetržitě po oba dny, divadlo, tanec, hudba, středověká řemesla, rytíři, turnajová klání, královské průvody, jarmark, program pro děti. Návštěvníci v kostýmech vítáni. Více na www.stribreni.cz