Galerie Felixe Jeneweina v Kutné Hoře

KUL_029_Galerie_Felixe_Jeneweina___Vlassky_dvur

Galerie Felixe Jeneweina vystavuje v jedinečných prostorách Vlašského dvora v Kutné Hoře. Představuje díla významného kutnohorského rodáka a velkého českého malíře přelomu 19. a 20. století Felixe Jeneweina.

Galerie Felixe Jeneweina vznikla v jedinečných prostorách Vlašského dvora v Kutné Hoře už v roce 1950. Měla být stálou expozicí díla významného kutnohorského rodáka a velkého českého malíře přelomu 19. a 20. století Felixe Jeneweina (1857–1905). Tehdejší komunistický režim ale Jeneweinovu tvorbu zavrhoval, a proto byla galerie po čase zrušena. Obnovena byla až v roce 1993. Dnes se její výstavní prostory nacházejí opět ve Vlašském dvoře – památkově chráněném objektu, který je součástí historického centra města zapsaného na Seznam památek UNESCO.

Nejcennější sbírkou muzea je kolekce Jeneweinových obrazů, vypjatých figurálních historických a náboženských výjevů. Tento velmi cenný soubor čítá téměř 200 prací a z hlediska početnosti předčí i reprezentativní celek Jeneweinových děl, který vlastní Národní galerie v Praze. Nejvýznamnější díla z této kolekce jsou k vidění v rámci stálé expozice. Galerie ale pořádá i řadu krátkodobých výstav, na kterých prezentuje především současné české umění.

Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory – Vlašský dvůr
Havlíčkovo náměstí 552